"Túlélni, vagy megélni szeretné az életet?"

Pszichoszomatika

Amikor a lélek üzen a testnek

A pszichoszomatika tudományág térhódításával egyre nyilvánvalóbbá válik, hogy a betegségek kialakulásában komoly tényezőként kell számolni a lelki okokkal. Bizonyított tény, hogy a tartós szorongás és stressz gyengíti az immunrendszert, kitéve a szervezetet a különféle kórokozók kártékony hatásainak. A gyakori megbetegedések és fertőzések, a nehezen kezelhető, makacs tünetek, amelyekre az orvostudomány eszközei kevésnek bizonyulnak, nagy valószínűséggel pszichés eredetre utalhatnak. De mi más magyarázata lehet például a több éves sikertelen próbálkozás utáni örökbefogadást követő gyermekáldásnak, mint az, hogy valamilyen lelki ok gátolta a teherbe esést?

A „pszichoszomatikus hétszentség”

A pszichológia hétféle betegség hátterében különösen jelentős szerepet tulajdonít a lelki tényezőknek:

- az asztma, a gyomorfekély, a krónikus vastagbélgyulladás, a magas vérnyomás, a bőrgyulladás, a sokízületi gyulladás, a pajzsmirigy-túlműködés

még a köznapi nyelvhasználatban is beszédes:vajon mi az, ami megfojt, vagy amit elfojtunk, amit nem vesz be a gyomrunk, amit nem bírunk megemészteni, ami alatt összeroskadunk, amitől felforr az agyvizünk, vagy amitől kiütést kapunk…?

Megoldatlan konfliktusaink, lelkünk legrejtettebb zugaiba, tudattalanunkba temetett sérelmeink és traumáink, szocializációnk, korábbi tapasztalataink során kialakított, működésképtelen sémáink – akár egy gennyes góc a szervezetünkben – a legváltozatosabb testi tünetekkel jelezhetnek.

Mindezek feltárásában és feldolgozásában nyújt szakszerű segítséget az egészségpszichológus, teljesebb, harmonikusabb élethez segítve a hozzá forduló klienseket.

Miért szenvedne, ha meg lehet találni a megoldást?